piątek, 28 lipca 2017

30 lat pracy w LO wspomina pani Irena Przyłożyńska

Kiedy przyszłam do pracy w Liceum Ogólnokształcącym w Michałowie w 1977 roku, Pan Nos był Dyrektorem Gminnym, Pani Woźniewska była zastępcą Dyrektora Gminnego, Pani Borowska zajmowała się sprawami Szkoły Podstawowej, a Pan Sokołowski dbał o sprawy Liceum. Był to bardzo dobry zespół dyrektorski. Także zespół nauczycieli w szkole podstawowej i w liceum był bardzo zgrany. Nauczyciele spędzali w szkole i ze sobą bardzo dużo czasu, dobrze rozumieli się na radach pedagogicznych i współpracowali na przerwach. W tamtych czasach dyrektorzy byli na przerwach w pokoju nauczycielskim razem z nauczycielami. Tam poruszało się różne problemy związane z nauką i sprawy wychowawcze i w ogóle dużo się rozmawiało. Na radach pedagogicznych mówiło się o kształcenie i o wychowaniu, ale także o opiece nad uczniami. Organizacja pracy była bardzo dobra. Kiedy jakiś nauczyciel szedł na zwolnienie lekarskie i trzeba było go zastąpić, zaraz pojawiał się rozpisany grafik zastępstw. 



środa, 26 lipca 2017

Gazetka szkolna nr 30 z 2010 roku

Gazetka z września 2010 roku, a w niej kronika wydarzeń szkolnych, wywiad z nową Panią Dyrektor - Dorotą Burak i rozmowy z nauczycielami.

niedziela, 23 lipca 2017

Stare fotografie


Fotografie z pierwszych lat Liceum przekazane przez Panią Larysę Kardasz (Hutnik) rocznik 1953.


Grupa uczniów klasy X z nauczycielką Eulalią Bałazy - Stasiewicz. 
Koniec roku szkolnego 1952.

Absolwentka i nauczycielka - o liceum pisze Pani Nina Hajduczenia

Mój udział w historii Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie był dwukrotny i w podwójnej roli. W latach 1962-1966 byłam uczennicą LO, natomiast w okresie 1979-2001 pracowałam jako nauczyciel historii i WOS.

W 1962 r. po zdaniu egzaminów wstępnych (wtedy takie były – pisemne i ustne) zostałam uczennicą klasy ósmej. W tamtych czasach klasami licealnymi były: 8-ma, 9-ta, 10-ta i 11-ta. W czasie mojej czteroletniej nauki zmieniło się trzech dyrektorów. Byli to kolejno panowie Władysław Chomicz, Józef Rzepecki i Bazyli Niedźwiecki.  

Uczennice klasy ósmej. Pani Nina Hajduczenia pierwsza z lewej.

wtorek, 18 lipca 2017

Moje Liceum - wspomina Krzysztof Korotkich

Z pewnością nie mógłbym tak łatwo powiedzieć o swojej podstawówce, że „moja”, że chętnie wspominam, ze zdziwieniem zaś zauważam, jak z czasem krystalizuje się pamięć związana z czteroletnią edukacją w Liceum Ogólnokształcącym w Michałowie. I wcale nie znikają obrazy trudnych momentów, nie idealizuje się sielski czas młodości, ale kojący dystans pozwala na nowo docenić i ponazywać to, co się wyniosło z dobrej wiejskiej szkoły. Wiele razy zdarzało nam się iść do niej, albo z niej wracać, osiem kilometrów pieszo, gdy nie dojechał kapryśny autobus PKS. A wiosną chętnie dojeżdżałem rowerem, co się stało szczególnym hobby na lata.

Niełatwo z tak długiego okresu wybrać jedno wspomnienie, aby stało się reprezentatywnym opisem szkoły, próbą stworzenia miarodajnego wrażenia całości licznych i ważnych, bo budujących tożsamość młodego człowieka, doświadczeń.


niedziela, 9 lipca 2017

Sum Różowy nr 23 (2009)

Gazetka szkolna LO w Michałowie z kwietnia 2009 r. 
W numerze: Sum Różowy ma już 5 lat!, Wycieczka do Warszawy, Konkurs Gazetkowy, Dni Otwarte, Maturzyści

sobota, 8 lipca 2017

Sum Różowy nr 22 (2009)

W numerze gazetki szkolnej z lutego 2009 r. m.in. spotkanie z Burmistrzem Markiem Nazarko, Studniówka 2009 i święto różowych serduszek.


Zdjęcia dyrektora Władysława Chomicza

Władysław Chomicz był dyrektorem szkoły w latach 1956 - 1962. Uczył też w LO geografii.

Po zakończeniu pracy w Michałowie przeniósł się do Moniek, gdzie przez długie lata uczył geografii i języka niemieckiego w tamtejszym liceum.

Poniżej zdjęcia z kronik szkolnych LO w Mońkach. 


Władysław Chomicz - pierwszy z prawej.